Warto wiedzieć

Home / Twoje Wakacje / Warto wiedzieć

Oto kilka przydatnych informacji , które powinniście wiedzieć przed przyjazdem na Sardynie.

co-warto-wiedziec

SIESTA!!!!!

Siesta na Sardynii trwa od 13 do 17 każdego dnia. W tym okresie wszystko jest zamknięte. Jest tylko kilka sklepów otwartych na wyspie. Na stacji benzynowej zatankujesz płacąc tylko gotówką w automacie. Karty nie działają. Restauracje są otwarte od godziny 18, ale zjeść można zazwyczaj od 19.3o

Jak do nas dotrzeć?

Na Sardynię najszybciej można dostać się samolotem. Najwięcej lotów obsługuje lotnisko w Cagliari znajdujące się 70 km od naszej bazy. Można również dojechać samochodem. Więcej informacji na temat dojazdu i transferów w zakładce Twoje wakacje/Dojazd.
Czas przelotu Kraków-Cagliari 2 h.

Jak przewieźć sprzęt?

Ryanair, który lata do nas bezpośrednio z Krakowa zabiera sprzęt sportowy. Paczka musi ważyć do 23 kg, kosztuje to ok. 60E za paczkę.
W większości linii lotniczych są opcje przewozu sprzętu sportowego.

Rzeczy niezbędne na wyjeździe kite/windsurfingowym/wake’owym:

•    strój kąpielowy
•    ręcznik
•    krem z filtrem UV
•    okulary przeciwsłoneczne
•    nakrycie głowy
•    dowód tożsamości
•    cieplejsze ubranie, często po dłuższym pobycie na wodzie, trzeba się trochę zagrzać
•    dobry humor
•    ubezpieczenie
Jeśli posiadacie własną piankę, buty, rękawiczki to oczywiście weźcie je ze sobą. Jeśli nie macie to istnieje możliwość wypożyczenia lub zakupu akcesoriów na miejscu.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe/wagowe, żeby rozpocząć kurs kite/windsurfingowy/wake’owy?

Do kursu windsurfingowego może przystąpić każdy bez ograniczeń wiekowych i wagowych. Dzieciom od 6-10 roku życia sugerujemy naukę w formie lekcji indywidualnych. Dla dzieci młodszych niż 6 lat lekcje windsurfingu przeprowadzane są w formie zabawy pod okiem profesjonalnego instruktora. Jest to wymarzona forma aktywności dla dziecka (wiatr, woda, świeże powietrze, ruch).
Do kursu kite’a może przystąpić każdy powyżej 35kg wagi.
Jeśli chodzi o wakeboarding tutaj nie ma ograniczeń wagowych. Naukę może zacząć każdy od 6 roku życia, kto ma trochę siły, żeby utrzymać się na drążku za motorówką

Czy do uczestnictwa w zajęciach kite/windsurfingowych/wake’owych wymagana jest umiejętność pływania wpław?

TAK, do podjęcia nauki każdego z trzech sportów wodnych w naszej ofercie wymagana jest podstawowa umiejętność pływania wpław.

Jakie muszą występować warunki pogodowe żeby rozpocząć szkolenie kite/windsurfingu/wakeboardzie?

By móc rozpocząć naukę kitesurfingu niezbędny jest wiatr o sile co najmniej 3 Boufortów, dlatego czasem zdarza się, że nie ma warunków pozwalających na przeprowadzenie szkolenia.
Szkolenie windsurfingowe odbywa się już od 1 Bouforta.
Kiedy zdarzy się taki dzień, że wiatru nie ma w ogóle oferujemy  dużo adrenaliny i super zabawę zabierając Was na wypad motorówką na wakeboarding w przepięknym porcie Porto Pino, kiedy nie ma wiatru i woda jest płaska, wakeboarding to sport do którego zawsze chce się wrócić.
Wszelkie szkolenia nie odbywają się podczas deszczu lub burzy.

Czy mogę liczyć na asekurację, jeśli odpłynę za daleko od brzegu?

Oczywiście. Nasza szkoła posiada łódź motorową przeznaczoną również  do asekuracji. Jeśli szkolisz się u nas lub wypożyczasz sprzęt asekuracja jest darmowa.

Wiatry:

Najczęściej wiejące wiatry to Mistral (kierunek wzdłuż/ do brzegu wiejący z prawej strony tzw side on-shore) i Sirocco (kierunek wzdłuż brzegu/lekko od brzegu wiejący z lewej strony tzw. side-off shore). Od czerwca do sierpnia na naszym spocie w Porto Botte występują wiatry termiczne, ponieważ nasza zatoka położona jest w otoczeniu dwóch cypli oraz gór, przez cały sezon na spocie występuje efekt tzw. ”dyszy”, czyli wiatr wpadając do naszej zatoki dodatkowo rozpędza się i przybiera na sile. Wiatr zaczyna się najczęściej o godzinie 10.00 i kończy ok. godziny 19.00. Średnia siła wiatru w miesiącach czerwiec-sierpień to 20-30 węzłów; kwiecień, maj, październik 15-20 węzłów, wrzesień 15-25 węzłów.

Restauracje, sklepy, rozrywka:

W naszej bazie prowadzimy usługi gastronomiczne-snack bar, drink bar, także zaraz po zejściu z wody można się posilić i napić, posiedzieć w naszym chillout zonie. Poza tym w promilu 20km w miejscowościach St. Antioco, St. Anna Arresi, Carbonia, Giba znajduje się wiele restauracji i sklepów. O kuchni włoskiej nie musimy chyba opowiadać, bo jak wiadomo Włosi słyną z talentu kulinarnego. W okolicy znajdziecie mnóstwo pizzeri, dodatkowo w porcie St. Antioco, rano można kupić ryby i owoce morza prosto z sieci od rybaków. Na wyspie warto spróbować bottargi – ikry ugniecionej i suszonej pod solą na słońcu (to rodzaj kawioru), oraz pecorino sardo – czyli eksportowanego stąd na cały świat znakomitego owczego sera.
Warto pozwiedzać wszystkie okoliczne miasteczka portowe. Są piękne, dzikie, o niepowtarzalnym klimacie. Jeśli chcecie poznać życie wieczorne Sardynii, najlepiej udać się do St. Antioco, Carbonii lub Cagliari.
W odległości 35 km od naszej bazy w miejscowości Siliqua znajduje się Wakepark z systemem 2.0

Pogoda na Sardynii, kiedy jechać?

Sardynia jest najcieplejszym miejscem we Włoszech. Klimat wyspy charakteryzuje się łagodną lecz deszczową zimą oraz gorącym i suchym latem. Średnia liczba słonecznych dni w roku sięga tutaj 300.

Najciekawsze miasta, atrakcje na Sardynii:

Miasta: Cagliari, Alghero, Nuoro, La Maddalena, Santa Teresa Gallura, Isola Rosa, Stintino, Via Colombo, Castelsardo – Lu Bagnu, kompleks Su Nuraxi w Barumini, Zatoka Golfo di Cagliari, Zatoka Golfo di Orosei, rejs na wyspy Spargi, Budelli oraz Santa Maria.
W całej Sardynii odnaleźć można pozostałości cywilizacji nuorskiej. Zachowało się ponad 700 nuragi, megalitycznych budowli w kształcie ściętego stożka, które do dzisiaj emocjonują naukowców. Sardynia wyróżnia się też kuchnią na bazie lokalnych produktów.